Zehn Kleine Negerlein 'Monkey' udgave.

949820. Zehn Kleine Negerlein 'Monkey' udgave.

Pestalozzi Verlag, Tyskland 1926. Traditionel børnehistorie/rim om ti børn, der én efter én har en ulykke, der kun efterlader én til sidst. Denne udgave blev betragtet som meget upassende, da den blev udgivet, da et af børnene, som alle var sorte, blev portrætteret som en abe. Derfor omtales denne version ofte som 'Monkey Edition'. Vers skrevet på tysk.

Brugsspor. nogle ridser og mindre papirtab.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 2.890