HYLDESYSTEM, BBB Reol, designet af Edvin Helseth, Eidsvoll Rivefabrikk, Norge.
94433. HYLDESYSTEM, BBB Reol, designet af Edvin Helseth, Eidsvoll Rivefabrikk, Norge.
Fleksibelt hyldesystem i norsk massivt træ. Bestående af 56 hylder og 21 gavle. En del markeret.
Dybde henholdsvis 18 cm og 29 cm.
Eidsvoll Rivefabrikk blev startet i 1888. I 1988 blev virksomheden opkøbt og er i dag en del af Moelven Eidsvoll AS. I 1998 modtog Edvin Helseth "Klassisk pris for godt design" fra Norsk Designråd for designet af BBB-reolen.
Hyldesystemet produceres stadig i dag, se www.scanvik.dk.
Pæn stand med lidt lettere Brugsslitage. Ikke monteret hos os. Det kan være, at der mangler en del.