921134. PAUL HEYMANN "TRAVING PEOPLE".
Heymann, Paul (*7.1.1883 Berlin - ?) - "Rejsende mennesker", olie på lærred, portræt af en ung sigøjnerkvinde siddende udendørs foran en hestevogn, signeret "P.Heymann" nederst til venstre, ca 82x70cm, i en pragtfuld guldramme.