LARS HOFSJÖ. Akvarel, "Compilation" signeret/dateret 1981.
919170. LARS HOFSJÖ. Akvarel, "Compilation" signeret/dateret 1981.
Billedstørrelse 32x46 cm Lars Erik Torbjörn Hofsjö, født 22. december 1931 i Stockholm, død 22. juli 2011, var en svensk kunstner – maler og billedhugger. Han boede i Hässelby med atelier i Blackeberg indtil sin død. Han deltog i mange kollektive og temaudstillinger, herunder Stockholm, København, Oslo, Helsinki og Reykjavik.