908542. KETROLEUM LOFTSLAMPE.
908542. KETROLEUM LOFTSLAMPE.
Petroleumsloftslampe - pæreformet petroleumsbeholder af polykrom glaseret keramik, semi-skulpturelt blomstermønster i rødt, gult og grønt, 6 rigt ornamenterede buede arme med lysstude, forgyldt, rund glasskærm med udskåret stjernedekor, glasstang ophæng, kædeophæng med modvægt.