89827. BRUNO MATHSSON. Hvilestol nr. 1 og fodskammel, Värnamo 1937 og 1941.
Stel i flexlimet birk med sæde i blåt flettet sadelgjord. Lænestolen mærket Comp. Bruno Mathsson Tillv. Karl Mathsson og håndsignering BM 36 og KM 37. Fodskammel mærket Bruno Mathsson Firma Karl Mathsson Fremstillet i Värnamo Sverige Bruno Mathsson Møbler og håndsignering KM 41.
Brugsslitage, lænestol med bleget sadelgjord og pletter, nakkepude mangler, fodskammel med senere sadelgjord.