CHIFFONJE, Empire, begyndelsen af 1800-tallet.

88228. CHIFFONJE, Empire, begyndelsen af 1800-tallet.

Fineret i forskellige træsorter, karyatidflader og sandalbeklædte fødder i pastellag og detaljer i metal, ahornrum bag spejle. Forskellige beslag og dekorative elementer medfølger.
Højde 175 cm, længde 100 cm, bredde 51 cm.
ifølge tekst på en af æskerne: Købt i Tyskland i 1921 og har tidligere stået på et slot i Sachsen. Nøgler til skuffer fås.

Skader / slitage / tilføjelser / lister og dele mangler.
Løst møbleret, nøgle til klap er ikke tilgængelig.

Nøgle/nøgler findes

Få foretaget en gratis vurdering!

Nøgle/nøgler findes

Antal besøg: 4.536