MARCUS LARSSON. Tilskrevet. Selvportræt. Olie på lærred. Henrettet omkring 1843.

876841. MARCUS LARSSON. Tilskrevet. Selvportræt. Olie på lærred. Henrettet omkring 1843.

19,5 x 16 cm.
2 bøger om kunstneren omfattede: Axel Gauffin; Simon Marcus Larsson, en svensk kunstners skæbne, Stockholm 1907.
Axel Gauffin; Marcus Larsson, et svensk geni, Stockholm 1943.

Herkomst Hovintendent Gösta Stenman, Stockholm.
Certifikat udstedt af Axel Gauffin fra 1942 medfølger.

Udstillinger Simon Marcus Larsson , Royal Academy for the Free Arts, Stockholm 1944, katalog nr. 1.

Opvokset på Panel, restaureret.

Få foretaget en gratis vurdering!

19,5 x 16 cm.

Antal besøg: 1.158