GUSTAF BIRGER OHLSSON. Borgholms slotsruin, olie på Panel, signeret.
876081. GUSTAF BIRGER OHLSSON. Borgholms slotsruin, olie på Panel, signeret.
24,5 x 26 cm.
Billedkunstner, grafiker, født 1894 i Gävle, død 1968. Han studerede på Teknisk Skole, Caleb Althins malerskole og Kunstakademiet i Stockholm. Han har malet dekorative værker med figurkompositioner, samt illustrationer til bøger.
Repræsenteret: Gävle museum og Stockholms stadsmuseum.
24,5 x 26 cm.