86226. BORDPENDUL, nyrenæssancestil, 20. århundrede.
Bejdset træ, udskåret indretning, urhus med flankerende søjler. Urskive med sorte latinske tal. Messing ornamenter. Urværk fra Junghans.
Højde 38 cm.
Messing ornamentik med dropout. Ingen funktionsgaranti.