Rimfrost - Ostermayer, Ernst L. 1912.

853300. Rimfrost - Ostermayer, Ernst L. 1912.

olie/malerpanel. signeret E. Lok nederst til højre og dateret 8.Dez. 1912, verso indskrevet. signeret i bly Ernst L. Ostermayer München samt *Raufrost*, landskabsformat vinterlandskab i lyset af den nedgående sol, ca. 36 x 26 cm, i profil, landskabs-, portræt- og hestemaleren Ernst Ludwig Ostermayer (Weilheim ad Teck *1868 - † 1918) var elev ved Karlsruhe Akademiet og Académie Julian i Paris, han studerede også hos Roubaud i München og Haug i Stuttgart og havde base i München fra 1903, i verdenskrigens sidste år faldt han som krigsmaler på vestfronten.

Ingen anmærkninger.

Få foretaget en gratis vurdering!

Ingen anmærkninger.

Antal besøg: 1.521