850689. KAMERA, Contax II, 1930'erne.
Zeiss Ikon Contax II afstandsmålerkamera med Carl Zeiss Sonnar 1:2 f = 5 cm objektiv. Serienummer F. 45755 (1937) Ovenlysfilter medfølger.
I original læderetui.
Hus med minimale brugsspor udvendigt og indvendigt, fungerer men trænger til service.
Nødtaske med mindre slitage og tørrevner.
I original læderetui.