84544. GULVLAGER, et par, ABO, Danmark, anden halvdel af det 20. århundrede.
Uædle metal, indvendige skærme af hvidt stof, ydre skærme af flettet snor dekoreret med glas. En lampe mærket. Højde 148 cm.
Brugsslitage, de indvendige skærme med mindre pletter.