83744. SKABSKAB, Art Nouveau, ca 1910.
Egetræ. Bund med to skuffer og to profilerede låger, skåret dekor. Indretning med to hylder. Top med to facetslebne glasdøre. Længde 110, bredde 53, højde 190 cm.
Brugsslitage, stedvis solbleget og mindre finertab.