836564. KRYDDERKRUKKER, 8 stk., flinttøj, Gustavsberg, første del af det 20. århundrede.
Sukker, frugt, havregryn, sennep, klar hud, ingefær, kanel, bittermandel.
Højde ca 12-20 cm.
Alder og Brugsslitage. Kantstødt, revner, misfarvninger, glasur med revner.