807251. ANDERS ZORN. Portræt af fru Dagny Pineus, olie på lærred, signeret Zorn 1913.
Herkomst Conrad M. Pineus.
Udstillet: Conrad M. Pineus samling, konsthallen Gøteborg 1925 og Kvinde i svensk kunst 1700-tallet til i dag, Svensk-Fransk Kunstgalleri Stockholm 1929.
78 x 67 cm.
Herkomst Conrad M. Pineus.
78 x 67 cm.