797893. SPISEBORD, engelsk stil, anden halvdel af det 20. århundrede.
Fineret med mahogni. Messing beslag. Tredelt søjlefod. Udtrækkelige støtteben. Tre indsatsplader på hver 56 cm. Diameter 110. Højde 73 cm.
Have på. Ridser og mærker. Mindre finerskader. Noget ustabil.