EMERALD - RUBY - SAPPIRARMBÅND.

784431. EMERALD - RUBY - SAPPIRARMBÅND.

Arbejdet i 925 sølv og stemplet i overensstemmelse hermed er den fuldstændig forgyldt i 585 gul guld.
Armbåndet er designet som et Riviere-armbånd og sat med 10 ovale facetslebne naturlige rubiner, 10 naturlige blå safirer og 7 naturlige smaragder.
Disse holdes i individuelle fatninger og er fleksibelt forbundet med hinanden. Armbåndet lukkes med et tungespænde med to sikkerhedsottere.
Tilsammen har ædelstenene en vægt på 11,45 ct.
Længde 18,5 cm, bredde 0,4 cm.

Rigtig god stand, næsten ikke brugt.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 540