784431. EMERALD - RUBY - SAPPIRARMBÅND.
Arbejdet i 925 sølv og stemplet i overensstemmelse hermed er den fuldstændig forgyldt i 585 gul guld.
Armbåndet er designet som et Riviere-armbånd og sat med 10 ovale facetslebne naturlige rubiner, 10 naturlige blå safirer og 7 naturlige smaragder.
Disse holdes i individuelle fatninger og er fleksibelt forbundet med hinanden. Armbåndet lukkes med et tungespænde med to sikkerhedsottere.
Tilsammen har ædelstenene en vægt på 11,45 ct.
Længde 18,5 cm, bredde 0,4 cm.