GRANAT ØRERINGE ANTIK GULD.

GRANAT ØRERINGE ANTIK GULD.
753525. GRANAT ØRERINGE ANTIK GULD.

Øreringene er lavet af gult guld 333 = 8 karat og stemplet i overensstemmelse hermed. De er designet som ørestikker og er hver sat med 6 runde facetslebne, blodrøde, bøhmiske granater. Disse er skåret i et antikt rosesnit. En ægte, hvid Akoya kulturperle med en fin glans og glans er fleksibelt ophængt nedenunder.
Ubrugte ørehætter er sat på bagsiden, fordi de gamle ørehætter er gået tabt.
Længde på øreringene 3,8 cm, bredde 0,5 cm, Akoya kulturperler 7 mm, vægt 4,6 gram.

Meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget god stand.

Inter-Arte
Antal besøg: 941