GULV, HJALMAR JACKSONS VÆRKSTED, STOCKHOLM 1937.

728079. GULV, HJALMAR JACKSONS VÆRKSTED, STOCKHOLM 1937.

Udsmykningen komponeret af Oscar Nilsson, indlæggene udført af Ivar Johnsson, motivet viser Ovids metamorfoser, jacaranda med flere træsorter, visere og tal med indlæg, frontkassen signeret Ivar Johnsson 1937, bagsiden stemplet HjJ (Hjalmar Jackson). Højde 199 cm, 41x20 cm.

Mindre overfladeskader, dør låst, nøgle mangler, senere bagdele afmonteret men skruer medfølger. Pendel, lod og to (ikke-relaterede) urnøgler inkluderet, en lodskæde løs, CITES-certifikat inkluderet, nummerering med noget mindre materialetab, en timemarkør mangler. Bevægelse med usikker funktion.
Svarende til den, der blev udstillet på Nordic Furniture Art-udstillingen på Paris-udstillingen i 1937.
Litteratur: Jf. Henschen, "Svenskt Möbellexikon", 2:173 og http://liu.diva-portal.org/smash/get/diva2:16942/FULLTEXT01.pdf (s54).

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 3.875