ARNE OLSSON. Komposition, olie på lærred, monogram signeret.

725829. ARNE OLSSON. Komposition, olie på lærred, monogram signeret.

Mål 54 x 65 cm.

Arne Olsson, svensk kunstner, født 1918 Grundsunda, Västernorrlands län, død 2003. Studerede på Otto Skölds malerskole, gennemførte studierejser rundt i Europa, Olsson begynder som kunstner med figurkompositioner stilleben og portrætter, Olssons opvækst ved havet kommer senere til udtryk i hans kunst. Symbolske malerier omkring mødet mellem strand og hav blev lidt af hans levested som moden kunstner. Her berører han det grundlæggende i minimalismen og former, der er fyldt med indhold fra beskuerens øje. Olsson er bl.a. repræsenteret på Borås Kunstmuseum, Sundsvall Museum, Umeå Museum, Wasa Museum og Tampere Museum.

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Arne Olsson (1918–2004)

Få foretaget en gratis vurdering!

Mål 54 x 65 cm.

Ingen anmærkninger.

Kunstner/designer

Arne Olsson (1918–2004)

Antal besøg: 1.412