JOHAN WINBERGS KOGEBOG M. M. 3 ÆLDRE KOGEBØGER.

710458. JOHAN WINBERGS KOGEBOG M. M. 3 ÆLDRE KOGEBØGER.

Johan Winbergs Kok-Bok, der underviser i madlavningsgrundlaget, eller måden at tilberede lækker mad efter tidens skikke; også trykte menuer for større og mindre Tractions, som viser, i hvilken rækkefølge retterne skal lægges på bordet; samt beregninger af de omkostninger, der kræves til måltider til personer af større og mindre antal samt lektioner, nødvendige for at tage hensyn til den interne husholdning. Lor. Ludv. Domstol, Stockholm, 1761. Lille 8vo i et tidssvarende restaureret halvfransk bind. (XII), 540 s. , (XVI) + 9 foldegraverede tallerkener med madnoter. + Gustafwa Björklunds kogebog. Vindstød. Uplander, Stockholm, 1847. 8vo i et tidssvarende slidt og gnidet, men velholdt bind. + Margaretha Nylanders Haandbog wid den nu sædvanlige finere Madlavning; ogsaa indeholdende Beskrivelse af Konfekt, Syltetøj og Glaces; samt et Bilag etc.. Henrik And. Nordström, Stockholm, 1826. Tredje udgave. 8vo i et slidt og gnidet tidssvarende halvfransk bind. Ældre noter og navne på titelblad og titelblad. Lagerbejdset indsats.

1. Winbergs sjældne Kok-Bok i renoveret samtidsbind med nye forsider. Bagsiden mangler. Titelbladet er i en vellavet faksimile. Lagpletter og enkelte kantrevner og kantfold i begyndelsen. Brædderne lidt plettet. 2. Gustafwa Björklund i et slidt og slidt samtidsband. Lagerbejdset indsats. 3. M. Nylander i et slidt og gnidet samtidig halvfransk bind. Nogle ældre noter. Lagerbejdset indsats. Mangler blank bagside.

Få foretaget en gratis vurdering!

Antal besøg: 811