706989. SPISESUMSGRUPPEN, eg, 7 dele, International udstilling i Venedig, "Venedig Biennale", Italien, 1912.
Mærket under bord og stol, Merci Visittate, 4726, Dogana Italiana, esposizione internazionale d'Arte della Citta di Venezia 1912, 1144.
Udskårne motiver af vanddyr og planter, såsom fisk, krabber, tang, søstjerner på både borde og stole.
I en e-mail-samtale med Venedig Biennalen er der borde & stole afbildet på et fotografi fra 1912 i den svenske pavillon, der skulle også være oplysninger i deres register på stedet i Italien.
Borddiameter ca 159 cm, højde ca 75 cm.
Ryghøjde på stolene 88,5 cm, sædehøjde ca 45 cm, sædedybde ca 53 cm.
Slitage, misfarvning på armlæn og detaljer. Et sæde med huller i læder og en del af polstringen.