ROLF ZETTERBERG. Sydlandsk motiv, olie på Panel, signeret.
698534. ROLF ZETTERBERG. Sydlandsk motiv, olie på Panel, signeret.
50 x 35 cm.
Rolf Knut Zetterberg, født 23. juli 1921 i Gävle, død 10. marts 1997 i Valbo, var en svensk maler.
Han var søn af Aron Zetterberg og Beda Björklund og fra 1956 gift med Dagny Bäcklin. Zetterberg studerede på Grünewalds malerskole i Stockholm i 1945 og hos André Lhote i Paris i 1950 samt under studierejser til Spanien og Frankrig. Han deltog i kollektive udstillinger arrangeret af Gävleborg amts kunstforening og gruppeudstillinger med unge kunstnere i Gävle. Sammen med Ture Lövgren udstillede han i Östersund i 1949. Hans kunst består af nordlige landskaber, bybilleder, blomsterstilleben og interiørmotiver.
50 x 35 cm.