CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olie på lærred, vinterlandskab, signeret C,A,R dateret 1860.

698364. CARL ABRAHAM ROTHSTÉN. olie på lærred, vinterlandskab, signeret C,A,R dateret 1860.

billedstørrelse 58 x 82 cm Maleriet har været i samme familie i mindst 5 generationer, Carl Abraham Rothstén, født 9. juni 1826, død 21. marts 1877 i Stockholm, var en svensk landskabsmaler og tegner. Rothstén var håndværksmaler i mange år, inden han skiftede til kunstnerkarrieren og uddannede sig på kunstakademiet.

farvefrigivelse.

Kunstner/designer

Carl Abraham Rothstén (1826–1877)

Få foretaget en gratis vurdering!

farvefrigivelse.

Kunstner/designer

Herrljunga Auktionsverk
Antal besøg: 1.546