689888. "NOBEL SERVICE" Karin Björquist/Gunnar Cyrén, 105 styk, til fire personer, benporcelæn/glas/metal, Rörstrand, Orrefors, Gense, 1990'erne.
GLAS: Gunnar Cyrén, Orrefors.
3 seltzerglas "Tumbler", højde 7,7 cm, diameter 9,8 cm 4 stærke vinglas "Sherry", højde 13,9 cm, diameter 5,3 cm 6 martiniglas, højde 11,7 cm, diameter 10,8 cm 4 rødvinsglas, højde 18,1 cm, diameter 7,1 cm 4 hvidvinsglas, højde 19,1 cm, diameter 6,8 cm 4 likørglas, højde 13,8 cm, diameter 3,9 cm MADSERVICE: Karin Björquist , Rörstrand.
4 hvide tallerkener, diameter 31,5 cm 4 gule middagstallerkener, diameter 25,5 cm 4 hvide tallerkener, diameter 25,5 cm 4 blå forretstallerkener, diameter 20 cm 4 grønne desserttallerkener, diameter 20 cm 4 skåle, højde 4,2 cm, diameter 16 cm .
4 tallerkener/vinge, længde 22,5 cm 4 suppeskåle med låg, diameter 15 cm.
4 kaffekopper, højde, 6,7 cm, diameter 6,5 cm.
4 kaffefade, højde 2,5 cm, diameter 14 cm.
Bestik: Gunnar Cyrén, Gense.
8 fiskeknive, forgyldte, længde 21 cm.
4 fiskegafler, forgyldte, længde 18,5 cm.
4 kaffeskeer, forgyldt, længde 12,7 cm.
4 dessertskeer, forgyldt, 16,6 cm.
4 dessertknive, forgyldte, længde 18,5 cm.
4 dessertgafler, forgyldte, længde 16,7 cm.
4 bordgafler, sølvbelagte, længde 19,3 cm.
4 bordknive, sølvbelagte, længde 22 cm.
4 spiseskeer, forsølvet, længde 18,7 cm.
Et martiniglas med en lille luftboble i bunden, en desserttallerken med en ridse i dekorationen, enkelte dele med Brugsslitage.
GLAS: Gunnar Cyrén, Orrefors.
Bestik: Gunnar Cyrén, Gense.