686681. AXEL EINAR HJORTH. Bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930'erne.
Fyrretræ, oval med skålformet bordplade, midterfod. Mål 70 x 55 cm, højde 48 cm.
Brugs- og aldersslitage, mindre skred på skiven, mindre ridser og pletter.
Axel Einar Hjorth (1888–1959)