685772. CLAUS, H. Karel Appel: Maler.
Harry N. Abrams, New York (1962) Første udgave. Folio. 178 sider. En blandet pose med håndmonterede farveplader, faksimiler af holografiske noter, digte og skitser. Forord af Herbert Read. Indbundet i sort stofryg, og illustrerede papirbeklædte brædder. Original glasindpakning.
brugsspor, den indsatte farveplade på side 157 mangler.