668156. ARNE JACOBSEN, stole, 1 par, 3100/Myran, for Fritz Hansen.
Sædeskal af laglimet, formpresset teaktræ, trebenede stålben, 1950'erne, mærke "FH Danmark".
Højde 76, sædehøjde 42 cm.
Brugsslitage, falmning af farve på benene, mindre pletter og mærker, ben senere malet, plastikfødder mangler.