GARNETARMBÅND 4-rækket, ANTIK.

660314. GARNETARMBÅND 4-rækket, ANTIK.

Det antikke granatarmring er lavet af 835 sølv og er stemplet som sådan på låsen og er forgyldt i delikat rosaguld.
Armringen har en oval form og er udstyret med et åbningshængsel og et tungespænde med sikkerhedskæde.
Armringen er sat med 4 rækker runde, facetterede, blodrøde, bøhmiske granater, der er skåret i et antikt rosesnit.
På grund af snittet og den vidunderlige farve, lyser granaterne flammende med hver bevægelse af håndleddet.
Et enestående smykke i rigtig god, velholdt stand.
Ingen buler, ingen loddesamlinger, ingen udvekslede granater. Alt i fremragende original stand.
Fremstillet i Bøhmen omkring 1830/40.

Meget god stand.

Få foretaget en gratis vurdering!

Meget god stand.

Inter-Arte
Antal besøg: 1.768