RUBEN WALLSTRÖM. Blomsterstilleben, olie på Panel, signeret og dateret 1949.
647260. RUBEN WALLSTRÖM. Blomsterstilleben, olie på Panel, signeret og dateret 1949.
55 x 51 cm.
Samlet mål inklusiv ramme 65 x 62 cm.
Gustaf Ruben Wallström (1885-1953), modelmager og billedhugger, født i Gävle den 19. juli 1885.
Ruben Wallström var allerede som ung ansat på Gefle Kakelfabrik, senere Gefle Porslinsfabrik, hvor han blev til sin død i 1953. Han tegnede flere service, bl.a. "Mullbär" som blev en af fabrikkens bedst sælgende. Ruben Wallström skulpturerede adskillige dyre- og menneskefigurer, der blev en del af Gefle Porslinsfabriks sortiment, herunder tigre, løver og elefanter. Han er også kendt for sine oliemalerier, der ofte viser blomsterstilleben.
55 x 51 cm.