619639. BORDUR, forgyldt bronze, Charles X Frankrig.
Udsmykning af siddende kvinde med overflødighedshorn flankeret af kugler med elementer fra dyrekredsen. Urskive med utydelig signatur Paris. Højde 65 cm.
Egenskaber mangler, forgyldt med slid. Urværk ikke gennemgået.