60963. CARL MALMSTEN. Skænk, Statens Hantverksinstitut år 1943.
Hyldedekoration bag lågepar. Indretning af indlæg i forskellige træsorter af håndværksegenskaber og havudsigt. Signeret CM og dateret SHI 1943 og mærket CM. Længde 151, bredde 41, højde 83 cm.
Herkomst: Statens Hantverksinstitut.