603213. ARNE JACOBSEN. Lænestole "Svanen", et par. Fritz Hansen, Danmark.
Sæde i cognacfarvet læder på firedelt aluminiums midterfod på hjul, kan vippes.
Modellen blev designet i 1958.
Pletter, ridser og revner i læderet, tørret betræk, en lænestol med større flænge, vippehåndtag mangler.
Arne Jacobsen (1902–1971)