603033. SEXTANT, C Plath, Fabrik Nautischer Instrumente, Hamborg. 1926..
Del sortlakeret messing, signeret C. Plath og dateret 16. december 1926, Hamburg, længde 30, bredde 30, højde 14 cm, med tilbehør i mahognikasse.
Brugsslitage. Ikke funktionstestet.