589184. EWALD DAHLSKOG. Vase, fajance, model D 44-66. Bobergs fajancefabrik i 1930.
Geometrisk indretning i brune og sorte toner med indvendig turkis glasur. Signeret D-44-66 ED-g og stemplet Bo Gefle Sverige. Højde 25 cm.
Tab af produktion af glasur ved mundingen.
Ewald Dahlskog (1894–1950)