FREDRICH RICHTER. (mester 1668-1700-), drikkekande, sølv, barok, Stockholm sidst i 1600-tallet.

586751. FREDRICH RICHTER. (mester 1668-1700-), drikkekande, sølv, barok, Stockholm sidst i 1600-tallet.

Udvendigt delvist forgyldt, på tre frugtbare kuglefødder med håndtag. Buet håndtag med kugleformet tommelfingergreb. Låget med indgraveret og delvist forgyldt blomsterdekoration. Indvendigt forgyldt. Underside med ejermonogram NAB Vægt 1.122 gram. Højde 18,5 cm.

Mindre buler, enkelte overfladiske mindre ridser.

Få foretaget en gratis vurdering!

Nyköpings Auktionsverk
Antal besøg: 4.452