576369. GYULA PAP. GULVLAMPE, BST 23, BAUHAUS.
1923 design.
Producent Tecnolumen.
Model BST 23.
Jernbund sortmalet, skaft af forniklet messing, ætset glasrude.
Til pærer op til maks. 75 watt E27 fatning.
højde ca. 168 cm.
Diameter skive ca. 37 cm.
Brugt. Fod med malingsspåner, forniklet ramme delvist plettet.
Lampen virker, men funktionen er ikke garanteret.
Der mangler en lille fod på bunden.
Tekstilbeklædning på kablet delvist beskadiget.
1923 design.
Producent Tecnolumen.
Model BST 23.
højde ca. 168 cm.
Diameter skive ca. 37 cm.