575877. RUBY CROSSHENGE.
575877. RUBY CROSSHENGE.
Vedhænget er lavet af 925 sølv og er stemplet som sådan på bagsiden af bæreløkken og er fuldstændig forgyldt i 585 gult guld.
Den er lavet i form af et kors og er sat med 5 ovale facetslebne rubiner og 1 rund facetteret rubin, som holdes på plads af kroge.
Vedhængets længde 3,3 cm, bredde 1,6 cm, rubiner format 6 x 4 mm og 4,5 mm i diameter, tilsammen giver dette ca. 3,55 ct.