KLADESTOL, Kina. 19. århundrede.

571725. KLADESTOL, Kina. 19. århundrede.

Mørkt hårdttræ med sort lak finish. Hesteskoformet ryg og armlæn. Bagpladen er delvist gennembrudt og udskåret med en qilin (et mytisk væsen, der lover held og lykke). Relief af modsatte regndrager på rammen. Ryg- og armlæn samt fodstøtte (brættilf.) med gule metalbeslag malet over i sort, inklusive skyhovedmønstre (ruyi) og lykkesymboler.
Højde 103 cm.

Sædet lavet af knyttet snore (senere fornyet). tegn på slid. Sort overmalet gul metalbeslag.

Få foretaget en gratis vurdering!

Højde 103 cm.

Auktionshaus Dannenberg
Adresse

Seesener Str. 8-9
10709 Berlin
Tyskland

Placering
Möbellager
Antal besøg: 3.774