569763. KONSOLTBORD, sengustaviansk stockholmsværk tidligt i 1800-tallet.
Forgyldt med marmorerede træpaneler i sorte toner. Ben med afskåret bladdekor samt sfinxhoveder, perlekant og akantus. 88 x 42 cm, højde 81 cm.
Revner, dekorativ slitage/tab, evt. senere skive.