Dette vintage dameur er stemplet i 9 karat rosa guld.
Dette ur har et femten smykkebelagt, mekanisk oprullet schweizisk urværk.
Dette ur blev cirka fremstillet i 1919.
Uret er bagpå påskrevet et hologram "Marjorie fra Syd, 28. maj 1919.
Dette ur er blevet fuldstændig restaureret og serviceret.
Urskiven har en motordrejet stilskive, der er lagt med blå emalje.
Urets diameter er 25 mm.
Urremmen kan udvides op til seks tommer.
Uret vejer 19,3 gram.
Antik, brugt.