ELIAS MARIA RETI. "55. Stilhed". Akryl på Panel. Signeret og dateret 1999.

55490. ELIAS MARIA RETI. "55. Stilhed". Akryl på Panel. Signeret og dateret 1999.

40x50 cm Elias Maria Reti blev født i 1956 i Budapest. Han studerede maleri for Joseph Beuys i det daværende Vesttyskland.
I løbet af anden halvdel af 1970'erne boede Elias Maria Reti i New York, hvor han kom i kontakt med Andy Warhol, Keith Haring og Jean Michel Basquiat. Efter at være vendt tilbage til Köln udviklede han en stil, inspireret af sit ophold i New York, som kom til at blive kendt som Junge Wilde.
Elias Maria Reti har boet og arbejdet i Berlin siden 2008. Hans specielle og ofte begrænsede farveskala er domineret af hvid, rød og grå, som han refererer til henholdsvis tårer, blod, mistede hjem og sit livs uskyld.

Mindre kantskader.

Få foretaget en gratis vurdering!

Mindre kantskader.

Antal besøg: 4.197