538528. BORD OG STOLE, 10 stk., Alvar Aalto, Artek.
Bord bestående af to lige og to halvmåneformede borde, lakeret birk med sort linoleum, mål 220x120 cm, højde 71 cm, seks stole i lakeret birk og sort linoleum, sædehøjde 43,5 cm.
Brugsslitage i form af ridser og mærker samt enkelte mindre finerskader, stolene med mærkehusmærker under samt et sæde med malerstænk.