537603. KNIV, "Svensk tilladelsesbajonet", FM Mattsson, Mora, første halvdel af det 20. århundrede.
Skaft med sider af horn, kronet med en løve. Stålklinge mærket FM Mattsson, Mora, længde 205 mm. Skede i læder og stål. Totallængde 360 mm.
Brugsslitage.