535179. STOLE, 1 par, stuehuskokon, 1700-/1800-tallet.
Malet. Udskåret indretning. Åben ryg med balusterbakke, løst polstret sæde. Koblet benstilling. Betræk af læder.
aldersrelateret slitage. Lidt ormet kant. Senere maleri. Senere forstærkninger i sæde. Tab af farve. Polstring med brugsspor og enkelte pletter.