532258. KIKKERT, Carl Ziess, Jena, Tyskland, første halvdel af det 20. århundrede.
Fra Første Verdenskrig. I en lædertaske. nr. 27859. Kikkertens højde er ca 11,5 cm.
Ikke funktionstestet. Brugsslitage. Taske uden hank og med kraftig slitage og skader.