531955. FORING og FIGUR, 2 dele, terracotta, Tyskland, første halvdel af det 20. århundrede.
Yderfor i form af granris understøttet af nisser, længde 21 cm, højde 17,5 cm. Figur, liggende julemand, længde 16,5 cm.
Brugsslitage. Liggende julemand med mindre skrammer på toppen af hætten.