RUBEN WALLSTRÖM. Pæoner, olie på Panel, signeret.

530942. RUBEN WALLSTRÖM. Pæoner, olie på Panel, signeret.

Billedmål ca 50 x 53 cm.

Gustaf Ruben Wallström (1885-1953), modelmager og billedhugger, født i Gävle den 19. juli 1885.
Ruben Wallström var allerede som ung ansat på Gefle Kakelfabrik, senere Gefle Porslinsfabrik, hvor han blev til sin død i 1953. Han tegnede flere service, bl.a. "Mullbär" som blev en af fabrikkens bedst sælgende. Ruben Wallström skulpturerede adskillige dyre- og menneskefigurer, der blev en del af Gefle Porslinsfabriks sortiment, herunder tigre, løver og elefanter. Han er også kendt for sine oliemalerier, der ofte viser blomsterstilleben.

Mindre slitage, revner.

Kunstner/designer

Ruben Wallström (1885–1953)

Få foretaget en gratis vurdering!

Billedmål ca 50 x 53 cm.

Mindre slitage, revner.

Kunstner/designer

Ruben Wallström (1885–1953)

Antal besøg: 992