BLYGLAS LAMPE BAUHAUS ERA.

BLYGLAS LAMPE BAUHAUS ERA.
526539. BLYGLAS LAMPE BAUHAUS ERA.

Ekstraordinært hængende trafiklys lavet af forskellige farvede farvede glassegmenter i en udspændt form med en kontrasterende finish. Aflang trapezform med farvet struktureret glas fastholdt af blystrimler, elektrificeret med én flamme. Med gammel version, ledkæde og loftsudtag. Gennemarbejdet håndværk fra Art Deco-perioden omkring 1920/28 i Bauhaus-periodens enkle design.
Lampeskærm åben i bunden. Forsendelse uden pærer.
Lampeskærmens højde 24,5 cm, total højde inkl. Loftsudhæng 44,5 cm, meget velbevaret, alle glassegmenter er intakte, intet beskadiget, intet bøjet, kun den gamle, originale patina.
Et fantastisk originalt stykke fra Bauhaus-tiden omkring 1920/28 i meget god stand.

Gammelt to-leder ledninger med stofbeklædt kabel, virker, men af sikkerhedsmæssige årsager bør ledningerne fornys.

Få foretaget en gratis vurdering!

Inter-Arte
Antal besøg: 1.222